tesla’da yükselişin devamı gelir mi? - Boğa Sözlük
nasdaq endeksinde yüksek volatiliteye sahip hisselerden biri olan tsla, 2022 yılı boyunca devam eden düşüş ivmesinin yılın ilk günlerinde 100 dolar seviyelerinde gelen destekle sonlandırdı.

ardından toparlanma sürecine giren hisse, şubat - nisan döneminde görülen kısmi düzeltmenin arından son çeyrek kazançlarının açıklandığı 19 temmuz tarihinde 300 dolara kadar yükseldi. bu süre zarfında % 200’e yakın değer kazancı elde eden tsla, son bir aydır yılın ikinci düzeltme periyodunda devam ediyor.

bu haftaya önemli bir sıçrama ile başlayan hissenin talep gördüğü noktada 2023 yılı yükselen trend çizgisine denk gelerek anlamlı bir seviye olarak kabul edilebilir. ayrıca bu destek noktasını önemli hale getiren diğer bir faktör fib 0,618 ideal düzeltme bölgesine denk gelmesi. öyle ki nisan ayında sonlandığı görülen ilk düzeltmenin ardından gelen yükseliş hareketine göre tsla fiyatının yaklaşık 210 dolara denk gelen fib 0,618 değerinin üzerinde desteklendiği görülüyor.

i̇leriye baktığımızda yukarı yönlü ivmenin devamı için yaklaşık 245 - 250 dolar aralığının sorunsuz şekilde geçilmesi önemli hale geldi. bu değerin üzerinde tsla fiyatının kısa vadeli ema değerlerinin üzerinde kalacağı görülecek olup yukarı yönlü ivmenin hızlanabileceğini görebiliriz. bu ivme tsla’nın son zirve bölgesi 300 doları aşarak yılın son çeyreğinde 320 - 345 dolar aralığında yeni bir zirve oluşturmasını sağlayabilir.

ayrıca bir süredir aşırı satım bölgesinde yatay hareket eden stokastik rsi da dünkü sıçramayla birlikte yönünü hızla yukarı çevirdi. bu gösterge de 20 seviyesinin üzerinde zemin bulursa teknik olarak yükselişi destekleyen bir faktör olarak karşımıza çıkar.

tsla için 245 - 250 dolar aralığı önce daha yakın bir direnç için 235 dolar seviyesinden bahsedilebilir. bu hafta bu direnç bölgesinin aşılamaması durumunda düzeltme ivmesinin devam edebileceğine dair görüşler ağır basabilir. olası bir satış baskısında alt bölgede ortalama 210 dolar en yakın destek olarak takip edilecek. kırılım durumunda ise tsla fiyatının 180 dolar alanına kadar düşebileceğini görebiliriz.
tesla global otomotiv piyasasını tek başına domine ediyor. rakipleri ile arasındaki farkı her geçen gün açıyor. yakın gelecekte piyasanın tek hakimi konumuna dahi gelebilir. hisseleri de buna paralel bir performans gösteriyor.