stake etmek (staking) nedir? - Boğa Sözlük
staking, bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemidir. kilitlediğiniz bu kripto paralardan, kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda ödül kripto para kazanırsınız. kripto paralarınızı kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyaç duyarsınız.

stake etmek kavramı proof of stake (pos) mekanizması ile beraber kripto paralara gelmiş bir kavramdır. operasyona en büyük katkısı çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilmesidir. satking ayrıca kripto paraların dolaşımda olan miktarını sınırladığı için arz talep dengesi için de yararlı olmaktadır. staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa fiyatının artma olasılığı da doğru orantıda artacaktır. diğer bir deyişle staking edilen kripto para ne kadar fazla ise fiyatın düşme olasılığı da o kadar azdır.
bağladığınız coin miktarına oranlı olarak kazanç elde ediyorsunuz. örneğin catcoin de var şu anda. pek çok farklı projede de bu olanak mevcut.
Dolandirici coine denk gelinmedigi muddetce stake etmek son derece karli iş. Yatirimini yapip bir kac sene bekleyeceksin. Tabi buyuk sabir lazim...