rusya maliye bakanlığı, bitcoin ve altcoin’leri yasaklamak istiyor! - Boğa Sözlük
rusya, yeni kripto düzenlemesini tartışıyor!
rusya maliye bakanı anton siluanov, “mega düzenleyicinin 10 yılı: dün, bugün, yarın” konferansında maliye bakanlığı ve merkez bankası’nın kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin görüşmeleri sürdürdüğünü söyledi.

anton siluanov’a göre departmanı ve merkez bankası, kripto para birimlerinin yasallaştırılması konusunda farklı düşüncelere sahip.

maliye bakanlığı genel olarak kripto para alanının düzenlenmesini savunuyor olsa da, bakanlığın içerisinde bulunan bazı üst düzey yöneticiler, kripto para işlemlerinin yasaklanmasının bir zaruriyet olduğunu düşünmekte.

rusya maliye bakanlığı, geçtiğimiz süreçte dijital para dolaşımını yasaklayan “dijital finansal varlıklar” hakkında bir kanun hazırlamıştı. bu kanunun 14. maddesi fazlasıyla dikkat çekmişti.

2023 yılının mayıs ayında ise rusya maliye bakanlığı maliye politikası departmanı yöneticisi ivan chebeskov, rusya maliye bakanlığı’nın global bir kripto para borsası kurma projesini de desteklemediğini açıklamıştı.
iyi hoş da, ukrayna savaşı patlak verdiğinde kripto para piyasası sayesinde milyarlarca doları bae'ye kaçıran rus oligarkların hamlelerini engelleselerdi o zaman. hoş, rusya'nın btc'yi yasaklaması global çapta olumlu etki bile yaratabilir piyasa için. zira batı, "rusya" yı tam anlamıyla şeytanlaştırmış durumda. her ne yaparsa zıttını destekler gibi.