fırsat maliyeti - Boğa Sözlük
bir ekonomi terimi.

hepimiz günlük hayatta çeşitli kararlar alırız. bu kararları alırken, seçmediğimiz diğer opsiyonlardaki yarar ve zarar durumlarından feragat etme durumuna fırsat maliyeti denir. örneğin siz bir saatte, iki bin liralık satış yapacağınız zamanı kafede çay içmeye ayırırsanız; o iki bin liradan feragat etmiş olursunuz.

günümüz koşullarında her birimiz kıt kaynaklarla (bkz:optimum fayda)yı elde etmek isteriz. bu kıt kaynakların başında da zaman gelmektedir. zamanı nasıl değerlendirdiğimiz hayatımızın nasıl geçeceğini etkiler. finansal özgürlük yolunda güçlü adımlar atmak istiyorsak, faydamıza olacak işlere ağırlık vermeliyiz.

bu noktada iş seçimi de bir o kadar önemlidir. örneğin; siz bir blog sitesi açıp, sitenize özgün makaleler yüklemek yerine; başkası için ücretli makale yazıyorsanız bu da bir fırsat maliyetidir.

dünya geç kalmayı affetmiyor. bir seçim yaptığımızda, seçmediğimiz diğer opsiyonların bizden ne götürdüğünü; fırsat maliyetini iyi analiz etmeliyiz.
Fırsat maliyeti kavramı, zaman, para, çaba gibi kaynakların kullanımını dikkatli bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğini vurgular. Her seçim yaptığımızda, diğer seçenekleri reddetmiş oluruz ve bu seçimlerin sonuçlarına katlanırız. Bu nedenle, herhangi bir seçimi yaparken, potansiyel kazanç ve kayıpların yanı sıra alternatif seçeneklerin sunduğu faydaları ve dezavantajları da düşünmek önemlidir.