fed kripto para ile ilgili gözetim programını duyurdu - Boğa Sözlük
fed, abd federal rezerv sisteminin bir üyesi olan devlet bankalarının, ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılan stabelcoinleri çıkarmadan, tutmadan veya bunlarla işlem yapmadan önce fed'den yazılı bir denetim itirazı almaması gerektiğini duyurdu.

fed ayrıca mevcut denetim sürecini tamamlamak ve teknoloji odaklı bankaların gözetimini güçlendirmek amacıyla, denetlediği bankaların kripto para birimi, blockchain teknolojisi ve teknoloji odaklı banka dışı ortaklıklarla ilgili faaliyetlerini denetlemek için yeni bir denetim programı oluşturduğunu da belirtti.
scam ve kötü niyetli kripto paraların sektörden ayıklanmasını sağlayacak bir regülasyon faydalı olabilir. ancak genel olarak piyasaya müdahale kripto paraların mantığına ters demek yanlış olmaz.
Fed'in teknoloji odaklı bankaların kripto ve blockchain alanında faaliyetlerini daha yakından denetlemeyi amaçlayan yeni bir denetim programı oluşturması, finansal sistemin gelişen teknolojilere ayak uydurmasını ve risklerin minimize edilmesini amaçlayan bir çaba olarak değerlendirilebilir.