ethereum - Boğa Sözlük
normal durumda stake edilip kilidi açılan coinler en az yüzde yirmi düşerken bu coin yükselişe geçti. sınırsız arzı var ve istenilen kadar basılabilir. ilerleyen günlerde neler olacak göreceğiz.
Benim için btc sonrası en iyi coin hatta zaman gösterir ki bitcoini tahtından edecek gibi duruyor belki 5 yıl belki 10 yıl sonra
Ethereum'un değerinin stake etme ve kilit açma işlemleri sonrasında artış göstermesi dikkat çekici. Tabii ki Ethereum'un sınırsız arzı olduğunu ve istenildiği kadar basılabileceğini belirtmek önemli, ama akıllı kontratlar ve DeFi gibi özellikleri sayesinde bu kripto para birimi ilerleyen günlerde potansiyel olarak daha fazla değer kazanabilir. 5 milyon yatırımcı sayısının aşılması ise borsa açısından heyecan verici bir gelişme. Yatırımcıların ilgisi ve bu alandaki artışın devamlılığı finansal piyasaları büyütmeye ve kripto paraların popülaritesini artırmaya devam edebilir.
Ethereum, Vitalik Buterin ve Ethereum Organizasyonu tarafından çalışmaları 2013 yılında başlanan ve 30 Temmuz 2015 yılında hayata geçirilen blok zinciri ağıdır.

Bitcoin'in aksine ölçeklenebilirliği ve üzerinde akıllı kontratlar yaratılmasına izin verilen ethereum akıllı kontrat tarafında yarattığı ilkler ile blok zinciri teknolojisinin ilerlemesinde öncü olmuştur.

ERC-20 kod protokolünü destekleyen ethereum, merkeziyetsiz organizasyon olan Ethereum organizasyonun dağılması ile ilk çatallanmasını 2016 yılında yaşamıştır. Eski ağ Ethereum Classic(ETC) olarak devam ederken yeni ağ ve yükseltmelerde mevcut Ethereum ağı desteklenmiştir.

Ethereum başlangıçta bir (bkz:pow) sistemi ile ilerlemiştir. Bitcoin'in aksine CPU'dan çok GPU madenciliği ile çalışmıştır. Beacon Chain'in gelmesi ile sistem (bkz:pos) 'a geçiş yapmış ve ağın işlem yoğunluğunu düşürerek daha yeşil, çevreyi koruyan bir ağ haline gelmiştir.

Akıllı sözleşmeler ile bünyesinde bir çok merkeziyetsiz uygulamayı barındıran etherum'un ağ ücretleri ve blok ödülleri Ether $ETH ile ödenir. Ether'in dolaşımdaki arzının bir limiti yoktur. Kendi alanında Birinci katman yani layer 1 olarak geçen ethereum kendi bünyesinde başka ağların oluşturulmasına izin verir.