dünyada bir bitcoin’i çıkarmanın maliyeti ne kadar! - Boğa Sözlük
coingecko’nun 17 ağustos’ta yaptığı analiz, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bir bitcoin (btc) madenciliği için dünya genelinde yapılan elektrik harcamalarındaki büyük farklılıkları ortaya koydu. ortalama olarak, bağımsız bir madenci olarak bir bitcoin çıkarmak için yaklaşık 266.000 kilovat-saat (kwh) güç tüketilir. bu süreç yaklaşık yedi yıla denk geliyor.

önde gelen bir kripto veri toplayıcısı olan coingecko’ya göre, ortalama hane elektrik oranlarına göre 1 btc madenciliği yaklaşık 46.291 dolara mal olmakta. bu değer, temmuz 2023’te 30.090,08 dolar olan tek bir btc’nin normal günlük fiyatından daha fazladır. ancak bu maliyetler söz konusu ülke ya da bölgeye göre değişebilmektedir. asya’nın 20.635,62 dolarlık en düşük ortalamasının aksine, avrupa 85.767,84 dolar ile en yüksek ortalama giderle öne çıkıyor.

çalışma, hane halkı elektrik maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda bir bitcoin’in tek başına madenciliğinin yalnızca 65 ülkede karlı hale geldiğini belirtiyor.
bu veriler ışığında, btc madenciliğinin avrupa ve abd'de "zarar yazdığı" görülüyor. bu durumun uzun vadede sürdürülebilir olmadığı aşikar. btc'nin yeni bir dip görmesi durumunda piyasada madenci kalmayacak neredeyse demek ki...