dünya borsalarında gelişmeler - Boğa Sözlük
dünya borsaları: dünya borsaları, hisse senetleri, tahviller, emtialar ve diğer finansal enstrümanların alınıp satıldığı platformlardır. örnek olarak new york menkul kıymetler borsası (nyse), nasdaq, tokyo menkul kıymetler borsası, londra borsası gibi dünyanın farklı bölgelerinde bulunan borsalar sayılabilir.
dünya genelinde birçok borsa bulunmaktadır. i̇şte bazı önemli dünya borsalarının isimleri:

new york menkul kıymetler borsası (nyse) - abd'nin en büyük borsası ve dünyanın en büyük borsalarından biridir.

nasdaq - abd merkezli bir elektronik borsa ve dünyanın en büyük ikinci borsasıdır. teknoloji şirketlerinin yoğun olarak işlem gördüğü bir platformdur.

tokyo menkul kıymetler borsası - japonya'nın en büyük borsasıdır ve asya'nın en önemli finansal merkezlerinden biridir.

londra borsası - i̇ngiltere'nin ana borsasıdır ve dünyanın en eski borsalarından biridir. uluslararası şirketlerin ve finansal enstrümanların işlem gördüğü bir platformdur.

shanghai menkul kıymetler borsası - çin'in en büyük borsasıdır ve asya'nın en büyük ikinci borsasıdır. çinli şirketlerin işlem gördüğü önemli bir platformdur.

hong kong menkul kıymetler borsası - hong kong özel idari bölgesinin borsasıdır. hem yerel hem de uluslararası şirketlerin işlem gördüğü bir platformdur.

frankfurt borsası - almanya'nın ana borsasıdır ve avrupa'nın en büyük borsalarından biridir. avrupa şirketlerinin ve finansal enstrümanların işlem gördüğü bir platformdur.