boj kararının ardından bitcoin 29 bin dolar seviyesini koruyor - Boğa Sözlük
japonya merkez bankası (boj), getiri eğrisi kontrolü (ycc) uygulamasında değişikliğe giderek 10 yıl vadeli tahvil getirisine uygulanan sınırı yüzde 0,5'ten yüzde 1'e çekti.

kararın ardından tahvil getirileri yükseldi ve bu gelişme, bitcoin dahil tüm risk varlıkları açısından olumsuz bir ortam yarattı. boj'un ycc uygulaması, 2016'dan beri küresel piyasalarda önemli bir likidite kaynağı teşkil ediyordu. şimdi ise likidite artırma politikasından uzaklaşılması küresel etkilere yol açabilir.

cuma günü erken saatlerde bitcoin (btc), 29 bin doların üzerinde kalmaya devam ediyor. ancak boj'un düşük faiz oranlarını korurken likiditeyi artıran ycc uygulamasında yaptığı değişiklikler, tahvil getirilerini yükseltti.
Cuma günü Bitcoin'in 29 bin doların üzerinde kalmaya devam etmesi, bu seviyenin kısa vadede bir destek noktası olarak görülebileceğini düşündürebilir. Ancak, kripto piyasaları genellikle oldukça oynak olduğundan ve hızlı fiyat değişimlerine tabi olduğundan, bu durum kesin bir durumu ifade etmez.