binance’in düşüşü rakiplerine yaradı - Boğa Sözlük
kripto para borsası binance, düzenleyici baskıları ve sıfır komisyon ile ticareti durdurmasının ardından güç kaybetmeye devam etti. binance’in yaşadığı kayıplardan rakipleri huobi ve okx olumlu etkilendi. güney kore borsaları da pazar hakimiyetini güçlendirdi.

binance’in pazar hakimiyeti düşüyor
sıfır komisyon ile ticaret kampanyasını durduran binance‘in spot kripto ticaretinde pazar payı geriledi. binance‘in spot ticaret hacimlerindeki payı, 22 mart’ta yüzde 73 civarında seyrediyordu. bu rakam 6 mayıs’ta yüzde 51’e kadar geriledi. huobi’nin yüzde 2 olan payı yüzde 10’a, okx‘in payı yüzde 5’ten yüzde 9’a yükseldi. kaiko rakamlarına göre, güney kore platformlarının payı da yüzde 8 civarından yüzde 14’e çıktı.

abd’de düzenleyici kurumlarla başı dertte olan binance‘in pazar hakimiyetinde de güç kaybediyor. bu durumun binance’in kurucusu changpeng zhao (cz) için başka bir tehlike olarak nitelendiriliyor. cz’nin binance us’teki hisselerini devretmek için yeni yollar aradığı bildirilmişti. binance us yetkililerinin, cz hisseleri nedeniyle lisans almaktan çekindiği aktarılmıştı.

ftx’in iflasının ardından kullanıcıların borsalara yönelik tedirginliği de devam ediyor. venn link partners kurucusu cici lu’ya göre abd’nin baskıları, fonların güvenliği konusunda endişelere yol açıyor. bu nedenle yatırımcılar diğer merkez borsalara yöneliyor.

binance tarafı ise pazar payındaki düşüşün tahmin edilen kadar büyük olmadığını belirtti. binance sözcüsünün açıklamasında öncelikli hedeflerinin ürün ve hizmetleri olgunlaştırmak olduğu belirtildi. borsanın uyum sürecine yatırım yapmaya devam edeceği kaydedildi.