basgz - Boğa Sözlük
başkent doğalgaz dağıtım gayrimenkul yatırım ortaklığı a.ş.'nin borsa istanbul'daki hisse kodu. son dönemde çok güzel primlendi hisse. son 5 gündeki artışı yüzde 20 civarında. hali hazırda 25,56 liradan işlem gören hisseyi temkinli şekilde takibe aldım. yatırım tavsiyesi değildir.
Başkent Doğal Gaz Dağıtım, 2007 yılında kurulan ve 2013 yılındaki özelleştirme sonucunda Torunlar Enerji tarafından devralınan bir şirkettir. Türkiye'nin ilk ve en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Başkentgaz, üstün hizmet anlayışıyla ülkemizin toplam nüfusunun 'ine doğal gaz dağıtımı sağlamaktadır. Ankara'da yaklaşık 2 milyon aboneye kesintisiz, kaliteli ve güvenli doğal gaz hizmeti sunan Başkentgaz, abone memnuniyetine odaklanmış bir yaklaşımla faaliyet göstermektedir.

Özelleştirme süreciyle birlikte devralınan 9.500 km doğal gaz dağıtım hattını 2020 yılı sonunda 13.000 km'ye çıkaran şirket, 2021 yılında 5 ilçeye daha doğal gaz hizmeti götürerek dağıtım hattını 15.100 km'ye genişletmiştir. Başkent Doğal Gaz Dağıtım, teknoloji ve bilişim alanındaki gelişmeleri takip ederek uzman kadrosuyla şebeke geliştirme, alt yapı bakım onarımı ve izleme süreçlerinde etkin bir şekilde kullanmaktadır.