abd’den beklerken ilk spot bitcoin etf onayı avrupa’dan geldi - Boğa Sözlük
londra merkezli jacobi asset management, avrupa'nın ilk spot bitcoin etf’sini euronext amsterdam’da piyasa sürdü.

jacobi ft wilshere bitcoin etf adıyla piyasa sürülen yatırım ürünü, “bcoin” etiketiyle işlem görecek. etf’nin gözetimi fidelity digital assets tarafından yapılacak ve guernsey finansal hizmetler komisyonu (gfsc) tarafından düzenlenecek.

avrupa’nın ilk spot bitcoin etf’si
spot bitcoin etf konusu, bu yıl yeniden gündeme gelirken piyasa katılımcıları, abd’de onay aşamasında bekleyen başvuruları takip etmeye devam ediyor. ancak avrupa düzenleyicileri bu konuda abd’nin önüne geçerek, ilk spot bitcoin etf ürününün piyasaya sürülmesine onay verdi.

jacobi'nin ceo'su martin bednall konuyla ilgili yaptığı açıklamada avrupa piyasasındaki borçlanma araçlarına göre fonun dayanak varlığın doğrudan sahibi olduklarının altını çizdi. bednall, ayrıca jacobi'nin dijital varlık piyasası dönüşümünü erken benimseyen ortaklara sahip olduklarını ve avrupalı yatırımcılara yenilikçi, çevreye duyarlı bir yatırım aracı sundukları için gurur duyduğunu söyledi.
avrupa'nın bu konuda başı çekmesi beni mutlu eder. zira abd doların rezerv para birimi olma durumunu kaybetmemesi adına farklı kararlar alabilir. ama avrupa bu konuya öncülük ederse onay için abd'nin de eli mahkum olur.